Úloha trestů ve výcviku
Kdy trestat
Bezprostředně po činu, vlastně tehdy, když je pes přistižen. Někteří chovatelé se domnívají, že pes si je i po několika hodinách po provedení vědom, co způsobil, protože se domnívají, že je to poznat z výrazu i z chování psa. Pravda je taková, že pes okamžitě vycítí náladu svého pána, a i když už dávno zapomněl, že něco provedl, reaguje buď útěkem, nebo podřízeným chováním. Pes si brzy začne spojovat příchod pána s následujícím trestem, začne se jeho příchodů bát a v závislosti na plemeni se stane buď agresivním, nebo neurotickým psem.
Za co trestat
Krátce řečeno - za nežádoucí chování. Pokud pes během nepřítomnosti majitele rozhází nebo zničí věci, je lépe zatnout zuby a škodu zlikvidovat. Pokud je pes trestán za špatné provedení povelu, např. přijde až na několikáté zavolání, je výchovnou chybou ho za to trestat. Pes si spojí uposlechnutí příkazu s následujícím potrestáním a příště přijde ještě váhavěji. V tomto případě, ač se to zdá nelogické, je třeba psa chválit a odměňovat, aby si zapamatoval, že čím dříve na zavolání přiběhne, tím rychleji dostane odměnu.
Jak trestat
Rozhodně nebít. Bitím se podporuje agresivita u psů, a co hůř, v očích psa je to člověk, kdo je agresorem. Pokud lze některým formám nežádoucího chování psa předejít, např. uzavřením psa do pokojové boudy po dobu naší nepřítomnosti, je to vhodný způsob ne trestu, ale prevence. Většina mladých psů se baví rozhazováním věcí z nudy, a je proto lépe, když se budou nudit v boudě, kde nemohou nic provést.
Fyzické tresty srolovanými novinami nebo prutkem mnozí chovatelé neuznávají, protože ty nevycházejí z přirozeného chování zvířat. Zmíněné noviny nebo hození klíčů přibližným směrem k psovi se používají k vyvolání úleku, odpoutání pozornosti a zesílení zákazu ("nesmíš", "fuj"). Zvířata při výchově svých mláďat podobné náčiní nemají a tedy je nepoužívají. Zlobivá štěňata fena umravní vytaháním za kůži. Mezi fyzické tresty lehčího rázu lze ještě uznat maximálně vycukání na vodítku, stlačení kohoutku nebo zmáčknutí čumáku.
Většina majitelů psů ve vypjatých chvílích, ke kterým nutně dochází, zvyšuje hlas. Hlasité projevy ve smečce divokých psů však patřily k obraně, nikoli k vyřizování účtů. Proto křik nebude mít žádný výchovný efekt, pouze snad umožní majiteli ventilovat nahromaděné emoce. Verbální trest formou kárání však většina psů dobře chápe, zejména pokud chovatel ztiší hlas, naladí hlubší tón a bude mluvit důrazně – asi tak, aby jeho domluva připomínala psovi vrčení.
Není třeba psa trestat v tom smyslu, jak to chápeme my, lidé. Fyzický trest pes nepochopí a může se svého člověka začít bát. Účinnější je "zlobení" předcházet vhodnou výchovou a jednotlivé obtíže postupně odstraňovat. Je normální, že i vychovaný pes svého majitele občas testuje, co si může dovolit. Pokud to se zkoušením pánovy trpělivosti přežene, je třeba vždy důkladně zvážit případné potrestání a nikdy nejednat v afektu.
On-line výcvik psa
Štěkot
Překonání překážky I
Překonání překážky II
Odložení v sedu
Odložení
Odložení ve stoje
Odložení ve stoje s přivoláním
Odložení s přivoláním
Chůze bez vodíka
Chůze na vodítku
Chůze u nohy na vodítku
Několik slov na závěr

Umění zůstat SÁM
Pro vaše štěně je důležité, aby si při osamění uvědomilo, že jeho lidé přijdou vždy zpátky. Štěňata mají velmi rozdílnou schopnost být sama. Některá si zvyknou na samotu už po několika dnech, jiná potřebují celé týdny, než celou věc pochopí.
Musíte mít trpělivost a na své štěně nenaléhat. Jakmile jednou propadne panice, bude vše mnohem těžší. Když se vrátíte domů, vždy se s ním přátelsky pozdravte, a to i tehdy, když je frustrováno a vyvádí. Důležité je vštípit mu do podvědomí, že váš návrat nezávisí na jeho chování.
Nechávejte štěně, aby na vás vždy čekalo v příjemném prostředí. Nezavírejte ho tedy do sklepa, do koupelny nebo na jiné místo, které by mohlo pociťovat jako trest. Když to uděláte, nijak tím neovlivníte psovu z zálibu v ničení věcí. Krátkodobé osamění psa se dobře nacvičuje také v autě. Auto je pro něj lákavý prostor, z něhož může leccos vidět. Když jde člověk krátce nakoupit, vede dítě do školky a jeho pes ho při odchodu vidí, čeká na jeho návrat pokojně a čekání se pro něj stane naprosto samozřejmé. Pochopitelně, že mu za čekání náleží pochvala a malý pamlsek. Štěně pak čeká mnohem ochotněji. Po několika týdnech zjistíte, že se vaše štěně naučilo na vás doma čekat a mít k dispozici prakticky celý dům, než se vrátíte. Nic nezničí a nebude ani nervózní, když bude muset čekat déle.
Povel SEDNI
Musíte být trpěliví, jestliže mu to chvíli trvá, protože pro živé štěně je těžké, zůstat trpělivě sedět. Až mu dovolíte vstát, odměňte ho jako vždy po skončení cvičení, které ovšem nesmí trvat příliš dlouho. Podobně jako děti ani štěňata se nedovedou na učení dlouho soustředit. Pamatujte si, pochvala je nejlepší cvičební pomůcka.